Przejdź do treści
Home » Szczyt G20 w Waszyngtonie

Szczyt G20 w Waszyngtonie

  Zaraz po Szczycie UE-Rosja w Nicei kolejne ważne wydarzenie w polityce międzynarodowej- szczyt G20.

  W Waszyngtonie, 20 najważniejszych gospodarek świata obradowało nad nową globalną architekturą finansów.

  Globalny kryzys finansowy i gospodarczy wywołuje ogromną presję na szybkie działania prewencyjne ze strony polityki. Szczególnie w Europie szefowie państw jak prezydent Francji Nicolas Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown wymyślają co raz to nowe propozycje nowego globalnego ładu finansowego. Jednocześnie rośnie presja na złagodzenie groźby światowej recesji poprzez aktywne wspieranie banków i aktywności gospodarczej.

  W 5-stronicowym końcowym komunikacie uczestnicy szczytu G20 zadeklarowali, że zrobią wszystko by kryzys finansowy nie powtórzył się w przyszłości dzięki wprowadzeniu światowego systemu oceny ryzyka finansowego oraz większy nadzór nad bankami.

  Prezydent George Bush podkreślił, że nowe regulacje są konieczne, a “władze wszystkich krajów powinny ponownie przyjrzeć się regulacjom dotyczącym manipulacji rynkowych i oszustw”. Dodał także, że “Jedno spotkanie nie rozwiąże problemu”.

  W szczycie brały udział przywódcy państw G8 (USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Japonii oraz Rosji) oraz rozwijających się potęg gospodarczych (Chiny, Indie, Brazylia), a także Holandii i Hiszpanii, reprezentujących Unię Europejską.