Maj 30, 2014

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego – sukces Nowej Prawicy

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za nami. Ich wynik nie jest dla nikogo wielkim zaskoczeniem, jednakże nie obyło się również bez pewnych niespodzianek.

Bardzo trudno jest mówić o zwycięstwie konkretnej partii w eurowyborach. Na czele jest Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, a partie te uzyskały odpowiednio 32,13 proc i 31,78 proc. Wyniki bardzo zbliżone i oczywiście nie ma mowy o zdecydowanym zwycięstwie któregoś z tych ugrupować. Wydawać się może, że dla obu partii wyniki te nie są zadowalające. PO jeszcze miesiąc temu miała znacznie większe poparcie niż PiS i na przestrzeni tego czasu różnica stała się prawie niewidoczna. Z drugiej strony patrząc z szerszej perspektywy na poparcie PiS, Jarosław Kaczyński także nie ma powodów do radości. Pomijając okres ostatnich dwóch, trzech miesięcy to właśnie Prawo i Sprawiedliwość notowało lepsze wyniki w sondażach.

Zdecydowanie gorszy rezultat uzyskał Sojusz Lewicy Demokracji – Unia Pracy, który uplasował się na trzecim miejscu z wynikiem 9,44 proc. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, ponieważ lewica jest w odwrocie w tym momencie na polskiej scenie politycznej. Za SLD – UP z wynikiem 7,15 proc. znalazła się największa niespodzianka tych wyborów, czyli Nowa Prawica Janusza Korwin – Mikke. Wynik na poziomie 7,15 proc. jest sporą niespodzianką, a oznacza on, że to ugrupowanie po raz pierwszy od 27 kolejnych elekcji pokonało próg wyborczy. Jest to znaczący sukces, zwłaszcza że Korwin – Mikke jest postacią co najmniej kontrowersyjną, a do wyborów szedł z eurosceptycznymi, a wręcz antyunijnymi hasłami. Do Parlamentu Europejskiego dostali się także ludowcy. PSL uzyskał 6,8 proc.

Niemałą niespodzianką jest wynik poniżej progu wyborczego Europy Plus Twój Ruch. Ugrupowanie Janusza Palikota zdobyło 3,58 proc. i żaden z kandydatów tej partii nie zasiądzie w europarlamencie. Na podobnym poziomie kształtują się wyniki Polski Razem Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski, pierwsza z tych partii cieszy się poparciem 3,16 proc, a druga 3,98 proc.. Do Parlamentu Europejskiego nie dostał się także Ruch Narodowy, który uzyskał zaledwie 1,5 proc.

Nie zaskoczyła frekwencja, która wyniosła 23,82 proc.