Marzec 17, 2010

Wyimaginowany napad na Gruzję

12 marca cała Gruzja była w szoku, telewizja Imedi pokazuje materiał, w którym rosyjskie wojska bombardują Osetię południową, zabijając jej prezydenta, kolejną ofiarą pada prezydent Gruzji  Saakaszwili, który podczas ewakuacji rządu zostaje zabity przez zamachowca. II wojna gruzińska staje się… tematem reportażu-symulacji, który po niewielkiej zapowiedzi pokazuje Imedi.

Po zakończonym materiale, telewizja wyjaśnia, że to reportaż, niestety machina ruszyła, telefonia przeciążona, ludzie masowo uciekający z miast, ludzie oburzeni protestowali pod siedzibą telewizji, opozycja zarzuca współpracę nad materiałem samemu prezydentowi, Rosyjskie władze są oburzone formą puszczenia materiału.

Na myśl przychodzi pamiętna audycja Wojna Światów, w która symulując atak Marsjan wzbudziła panikę w New Jersey, o ile tamta audycja była poprzedzona stosownymi komunikatami, a jej efekt był dość komiczny, to Imedi złamała wszelkie normy etyczne, pozwalając sobie na manipulowanie ludźmi, którzy w 2008 roku przecież przeżyli koszmar wojny.