Wrzesień 6, 2011

Włochy szukają wyjścia z kryzysu

Gdy w Stanach Zjednoczonych, właśnie z inicjatywy bogatych przyjęto wzrost podatek dla najwięcej zarabiających, będące w największym od dekady kryzysie w Włochy wycofują analogiczne zmiany u siebie. Zaskakującą decyzje podjęli liderzy rządzących partii – Silvio ustawa Berlusconi i Umberto Bossi.

Pierwotny podatek od najbogatszych (5% przy 90 tys. rocznie i 10% przy 150 tys. rocznie) wycofano całkowicie. Choć ustawa jeszcze nie przeszła to 29 sierpnia zostały wprowadzone ostateczne poprawki i w takiej formie trafi ona do głosowania. Brak zapisu o podwyższę jest zgodny z duchem polityki „nie wkładania rąk do kieszeni Włochów”, którą w obliczu kryzysu deklarował Premier. Jednocześnie w ramach oszczędności o połowę zmniejszony zostanie włoski Parlament, a na pozostałych posłów zostanie nałożony w/w podatek.

Ustawa, która ma zbalansować Włoską gospodarkę zakłada również szereg cięć w instytucjach lokalnych, na zwolnieniach i przebudowy modelu zarządzania gminami rząd chce zaoszczędzić 6 mln euro do 2013 i 3, 5 mln euro w 2014 roku.