Październik 21, 2013

Większa kontrola Komisji Europejskiej nad budżetami państw Eurolandu?

Według „Der Spiegel” Angela Merkel chciałaby zwiększenia kompetencji Komisji Europejskiej w celu stworzenia ściślejszej dyscypliny budżetowej wśród krajów członkowskich. Kanclerz Niemiec planuje przedłożenie stosownych zmian unijnych traktatów pod ocenę KE.

Obecnie, w niemieckim ministerstwie finansów, trwają prace nad propozycjami zmian traktatów. W tym celu Merkel konsultowała się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuya. Głównym postulatem Berlina jest stworzenie, dla Unii Europejskiej, możliwości podpisania z każdym krajem strefy euro indywidualnego porozumienia dotyczącego poprawy konkurencyjności, inwestycji, ale przede wszystkim dyscypliny budżetowej. W umowie miałyby się znaleźć określone liczby, limity wydatków i terminy oraz pozwolenie na kontrolę stanu realizacji porozumienia.

Kraje, które przystąpiłyby do umowy miałby możliwość korzystania ze specjalnego wsparcia („budżetu Eurolandu”) liczonego w miliardach dolarów. Nad wszystkim miałby sprawować piecze specjalnie powołany urzędnik.

Jak na razie w Europie przeważają przeciwnicy takiego rozwiązania. Dla wielu krajów pomysł jest wyraźnym uderzeniem w suwerenność państwa. Pomimo tego Merkel zamierza rozpocząć wdrażanie pomysłu po wyborach parlamentarnych w maju 2014 roku.