Maj 22, 2014

W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego!

25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polsce przysługuje 51 miejsc w tej instytucji, a kandydaci będą konkurować ze sobą w 13 okręgach wyborczych. Z każdym kolejnym traktatem kompetencje Europarlamentu rosną, tak więc powinniśmy zainteresować się wyborami, w których wybierzemy swoich reprezentantów.

Do wyborów przystąpiły wszystkie największe partie polityczne, powstały także regionalne komitety takie jak: KW Demokracja Bezpośrednia KW Partia Zieloni
KW Samoobrona.

Na kilka dni przed wyborami polska scena polityczna zdaje się być zjednoczona, co jest wydarzeniem bez precedensu w historii III RP. Wszystko to sprawą partii Janusz Krowin Mikkego. Wszystkie partie polityczne zgodnie atakują Kongres Nowej Prawicy, uważając ją za partię antysystemową. Nawet najbliższe ideowo KNP ugrupowanie, czyli Polska Razem Jarosława Gowina nie pozostawia na niej suchej nitki. Dlaczego partia Korwina Mikke jest niemiłosiernie atakowana? Powodem wydaje się być retoryka lidera, który rzadko kiedy przebiera w słowach. Ponadto poglądy jego formacji są wyjątkowo eurosceptyczne.

Oprócz Kongresu Nowej Prawicy partiami, które programowo nie darzą zaufaniem Unii Europejskiej są Ruch Narodowy oraz wcześniej wymieniona Polska Razem. Również z rezerwą do unijnych instytucji podchodzi Prawo i Sprawiedliwość.

Na drugiej stronie barykady mamy Europę Plus Twój Ruch, który wyraźnie przedstawia poglądy prounijne. Oprócz tego ugrupowania podobne poglądy głosi Platforma Obywatelska oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej w koalicji z Unią Pracy.