Marzec 26, 2009

Upadek rządu Topolanka

Dziś ma dojść do dymisji premiera Topolaneka. Jest to wynik uchwalonego we wtorek wotum nieufności dla rządu. Dymisja premiera to nie katastrofa – powiedział prezydent Czech Vaclav Klaus.

 

– Upadek rządu nie jest wydarzeniem bezprecedensowym ani katastrofą w sprawnym systemie konstytucyjnym – oświadczył Klaus. Opinia ta nie uspokoiła ludzi przestraszonych sytuacją w Czechach. Członkowie centroprawicowej partii, w tym były premier Topolanek o obalenie rządu oskarżają właśnie prezydenta kraju. Znany ze swoich poglądów prezydent od początku był niezadowolony z objęcia przewodnictwa w Europie. Pozostałe państwa Unii Europejskiej zastanawiają się jak będzie wyglądać przewodnictwo Czech w trudnym okresie kryzysu gospodarczego.

 

– Europa potrzebuje przywództwa w czasie kryzysu, a rząd, który sprawuje przewodnictwo UE i który nie ma zaufania swego parlamentu, nie może zapewnić tego przywództwa – powiedział Joseph Daul. Ze stanowiskiem Daula nie zgadza się Komisja Europejska, która popiera kontynuowanie przez Czechy przywództwa i wyraża nadzieje iż „Republika Czeska będzie potrafiła sprawować władzę skutecznie, jak miało to miejsce do tej pory”