Styczeń 18, 2012

Ultimatum dla Węgier

Kolejnym krajem zmagającym się z kryzysem gospodarczym są Węgry. W obliczu spadku wartości obligacji, rosnącego bezrobocia rząd przyjął pakiet ustaw antykryzysowych. Po zapoznaniu się z nimi Komisja Europejska dopatrzyła się szeregu uchybień w stosunku do prawa unijnego i postawiła Węgrom ultimatum: miesiąc na satysfakcjonujące wyjaśnienia lub zmianę prawa.

Sporna kwestia jest przede wszystkim rzekome ograniczenie niezależności banku centralnego i urzędu do sprawy ochrony danych osobowych. Oprócz tego unijni pracownicy dopatrzyli się naruszeń w kwestiach zmiany wieku emerytalnego dla sędziów. Przewodniczący KE Jose Bakero skrytykował nowe prawo i dodał: „Mamy nadzieję, że węgierskie władze zmienią przepisy i zagwarantują, że unijne prawo będzie przestrzegane. Im szybciej te kwestie zostaną rozwiązane, tym lepiej”.

Z drugiej strony rząd Węgier czuje się oczerniany przez zagraniczne media i przedstawicieli lewicy w Parlamencie Europejskim. Właśnie dlatego  premier Węgier Wiktor Orban postanowił wziąć udział w sesji PE i bronić decyzji rządu, oprócz tego dojdzie do bezpośredniego spotkania z J. Bakero. Komisja czeka na wyjaśnienia lub zmianę prawa miesiąc. Jeżeli Węgry nie ustąpią przeciw KE skieruje do Trybunału Sprawiedliwości pozew. Jeżeli ten dopatrzy się naruszeń unijnego prawa może zasądzić wysokie kary finansowe.