Listopad 12, 2013

UE z pomocą dla Filipin

W Filipiny uderzył tajfun Halyan, w wyniku którego śmierć poniosło ok. 10 tysięcy osób, a nawet 4,5 zostało rannych. W prowincjach najbardziej doświadczonych przez żywioł doszło do całkowitego kataklizmu. Ludzie stracili dach nad głową, często cały dobytek, ale też źródło wyżywienia. W obliczu katastrofy na pomoc zdecydowała się Unia Europejska.

– Wszyscy jesteśmy głęboko zaszokowani zniszczeniami, wywołanymi przez tajfun Haiyan – oświadczyła unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Jak zapewnia pani komisarz priorytetem jest dotarcie do osób najbardziej pokrzywdzonych, tych, które straciły wszystko i zdane są na łaskę pomocy zewnętrznej.

Pierwsze kraje już wysłały swoje konwoje. Z Belgii na Filipiny dotarł zespół lekarzy i grupa specjalistów do budowy oczyszczalni wody. Do podobnej pomocy zobowiązały się Węgry. Wielka Brytania i Francja dostarczają namioty. Wśród zaangażowanych krajów są również Szwecja i Niemcy.

Do Filipin dotarł również komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs, który zakomunikował: – Wciąż nie mamy pełnego obrazu zniszczeń i nie wiemy, ile dokładnie osób zginęło, ale jesteśmy zdeterminowani, by upewnić się, że unijna pomoc najszybciej jak to możliwe dotrze do najbardziej potrzebujących.