Wrzesień 19, 2011

Szukamy drogi wyjścia z kryzysu

Ostatni tydzień w Europie upłynął pod kierunkiem debat na temat sposobów walki z kryzysem, pomocy dla Grecji ale też imigracji. Wśród najbardziej stanowczych decyzji znalazło się powstrzymanie wypłat zapomogi dla Grecji do czasu skontrolowania stanu reform i cięć budżetowych. Decyzja o ich wznowieniu ma zapaść w październiku. W ramach walki ze swoimi, na razie niewielkimi problemami budżetowymi pierwsze cięcie wprowadza Francja, która również jako pierwsza zaakceptowała pomoc finansową dla Grecji.

Do debaty na temat ratowania unijnego budżetu i przyszłości całej Unii włączył się również wybitny polski socjolog Zygmunt Bauman. Zauważył on, że obecnie największym problemem obok kryzysu gospodarczego jest system demograficzny. Spadająca liczba urodzeń i rosnące wydatki na emerytury może być jednak ograniczone dzięki imigracji.

Bauman dodaje nawet: „Polityka prawicy i centrum podsyca iluzję, że można powrócić do dawnej sytuacji, eliminując imigrację. Z takimi obietnicami wygrywa się wybory, ale także politycy wiedzą, że to puste obietnice, gdyż kapitał przemysłowy potrzebuje coraz więcej imigracji”, zaznaczając dodatkowo, że Unia musi przyjąć co najmniej 30 milionów imigrantów w ciągu kolejnych 30 lat jeżeli nie chce doprowadzić do własnego upadku.