Luty 25, 2014

Szefowa unijnej dyplomacji w Kijowie

Po odsunięciu od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, o kwestii Ukraińskiej wypowiedziała się szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w Kijowie podjęła przede wszystkim temat relacji z Rosją i utworzeniu stabilnego Państwa. Według szefowej dyplomacji, jej obecność na Ukrainie jest „mocnym sygnałem”, że Unia żywo interesuje się sytuacją w tym kraju i zrobi co w jej mocy, żeby zapewnić jej wsparcie.

Pierwszym punktem wypowiedzi były relacje z Rosją, zwracając jedynie uwagę na ogromne znaczenia partnerstwa obu państw. Niestabilna sytuacja na Ukrainie rodziła natomiast duże wątpliwości w sprawie możliwości wprowadzenia Rosyjskich wojsk na Krym. Catherine Ashton odrzuciła na razie taką możliwość, sugerując, że „Nie ma powodu, by teraz omawiać tę sprawę”.

Za dużo ważniejsze uznała wsparcie w odbudowie gospodarki Ukrainy oraz integralności terytorialnej kraju. Jako pierwsze wskazała potrzebę rozwiązania palących problemów kraju. Wsparcie, które już teraz umożliwi Ukrainie stanąć na nogi. Dopiero, gdy to się uda będzie można rozpocząć pracę nad planem długoterminowym. Na koniec konferencji zasugerowała, że rozmowy nad najlepszymi drogami wsparcia już trwają: „Prowadzimy intensywne rozmowy z naszymi partnerami o tym, jak można pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu trudności gospodarczych. Szczególnie aktywnie współpracujemy w tej sprawie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, myślimy o połączeniu kredytów krótko- i długoterminowych”