Czerwiec 7, 2011

Strefa Schengen zagrożona?

Najpierw kryzys gospodarczy, później zalew imigrantów z krajów arabskich, a teraz coraz częstsze ruchy nacjonalistyczne w kilku krajach zachodnich. Unia Europejska ostatnio przeżywa bardzo trudne chwile, w obliczy pomocy finansowej dla Grecji i Portugalii oraz problemów transgranicznych, coraz częściej powraca pytanie o przyszłość strefy Schengen.

Unia Europejska staje w obliczu nasilającego się kryzysu odnoszącego się do postępującego zjednoczenia. Stosunkowo nowym przykładem jest C.H. Fredriksen, duński minister finansów zapowiedział: W ciągu ostatnich lat zanotowaliśmy wzrost przestępczości transgranicznej i te kroki są odpowiedzią mającą na celu powstrzymanie tych procesów. Zbudujemy urządzenia elektroniczne, które na granicy ze Szwecją i Niemcami będą m.in. identyfikować tablice rejestracyjne”.

To wybiórcze sprawdzanie samochodów coraz bardziej zaczyna przypominać żądania Francji i Włoch, chcących przedłużenia okresu, na który można przywrócić kontrole graniczne. Obecnie wynosi on 30 dni, a jego wydłużenie poparły już ministerstwa spraw wewnętrznych poszczególnych krajów UE. Nie wiadomo jak będą wyglądały te rozwiązania, ale z pewnością uderzą w dotychczasową wolność strefy Schenegen.