Luty 12, 2009

Rząd odrzucił projekt UE

Rząd, przed Unijnym Trybunałem w Luksemburgu potwierdził odrzucenie decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zmniejszonych limitów emisji CO2 dla polskich firm. 10.02.2009 Trybunał wysłuchał reprezentantów z Polski i Wielkiej Brytanii.

Nowe limity na lata 2008 – 2012 mają być niższe o jedną trzecią niż w poprzednich latach, dlatego Polska odrzuca decyzję Brukseli uważając ją za krzywdzącą dla Polskich firm. kluczowe znaczenie tego sporu wynika z dużej zależności polski od węgla. Jeżeli firmy przekroczą limit, będą musiały kupować je na specjalnie zorganizowanych aukcjach. Podniesie to znaczeni koszty produkcji, uderzając w prawa wolnego rynku. Warszawa uważa również, iż decyzja ta zdecydowanie narusza bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wokół sprawy jest znaczeni więcej kontrowersji, bowiem prawnik z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Jarosz uważa, że Komisja jawnie naruszyła przepisy narzucając decyzję po terminie i bez zapoznania się z materiałami przedstawionymi przez Rząd.

Polska w sporze otrzymała spore poparcie między innymi ze strony Węgier i Słowacji, niestety na rozwiązanie sporu z Komisją Europejską reprezentowaną przez Wielką Brytanię trzeba poczekać ok. 3 miesięcy.