Grudzień 13, 2010

Rosja członkiem WTO?

Pod koniec listopada, na szczycie NATO Dmitrij Miedwiediew zapewniał o rozpoczęciu nowego Etapu współpracy z Sojuszem. Tymczasem stosunki Unii z Rosją idą w coraz lepszą stroną, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman von Rompuy zapowiedział negocjacje i poparcie Rosji na drodze do Światowej Organizacji Handlu.

Jose Manuela Barroso, przewodniczący KE dodał, że mamy do czynienia z kamieniem milowym stosunków z Rosją. Rzeczywiście Rosja ma szansę dołączyć do WTO, nie tylko dzięki staraniom UE, ale również własnej inicjatywie i ustępstwom (m.in. dotyczące zniesienia ceł eksportowych na drewno i stopniowego znoszenia barier na inne surowce).

W takiej współpracy politycy widzą szansą dla obu stron „członkostwo w WTO umocni zasady handlu i inwestowania w Rosji i będzie korzystne dla biznesu i obywateli” – mówił Barosso, zauważając, że Rosja jest 3 największym partnerem handlowym UE.

Jeżeli Rosja, będzie chciała wejść do WTO, czeka ją dużo pracy w obrębie reform gospodarczy, ale przede wszystkim starań dyplomatycznych, bowiem na drodze Rosji stoi między innymi veto… Gruzji. Jednak trudno sobie wyobrazić, że przy wsparciu USA i UE, Rosji w WTO może zabraknąć.