Kwiecień 22, 2010

PREZYDENT POCHOWANY NA WAWELU

W Sobotę 17 kwietnia rozpoczęły się uroczystości oddania hołdu wszystkim ofiarom katastrofy samolotu rozbitego w Smoleńsku, oraz pogrzeby niektórych z nich. Z warszawy, po odprawieniu mszy, trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich przewieziono do Krakowa, gdzie o 14 godzinie w Niedzielę rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa.
Lecha Kaczyński, wraz z małżonką spoczął na Wawelu w jednym sarkofagu, tuż obok Marszałka Józefa Piłsudzkiego. Prezydent, jest pierwszą głową państwa pochowaną na Wawelu, niestety wokół kwestii pochówku wybuchły kontrowersje, skończone protestami w niektórych miastach Polski. Szkoda, że w obliczu takiej tragedii Polacy nie potrafili zachować chociaż jedności milczenia.
Pogrzeb prezydenta przed telewizorami i radioodbiornikami śledziła niemal cała Polska. Głównie w domu, gdyż obawiali się tłumów przed telebimami. W Krakowie było ok. 50 tysięcy ludzi, wśród nich setki gości zza granicy, m.in. Prezydent Gruzji, Litwy, Czech. Wielu gości nie dotarło z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej. Pogrzeb odprawiał Kardynała Stanisław Dziwisz. Jego mowę pogrzebową można przeczytać pod:
http://wyborcza.pl/1,75478,7784628,Kardynal_Stanislaw_Dziwisz__Niech_ta_smierc_bedzie.html