Styczeń 26, 2012

Pomimo protestów rząd podpisuje ACTA

Dziś w nocy – dzięki pełnomocnictwu Donalda Tuska – polska ambasador w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała porozumienie ACTA. Oficjalne porozumienie zawarli również ambasadorzy innych unijnych krajów. Zwlekają natomiast Cypr, Estonia, Słowacja, Niemcy i Holandia.

W oficjalnym oświadczeniu Radosław Tyszkiewicz mówił:

„Była to ceremonia podpisania między Unią Europejską i jej krajami członkowskimi i sygnatariuszami tej umowy m.in. Japonią. Na mocy pełnomocnictwa premiera Donalda Tuska z 24 stycznia dokument w imieniu Polski podpisała ambasador Jadwiga Rodowicz. Natomiast umowę w imieniu Unii Europejskiej podpisali również – ambasador delegacji UE, ambasador Danii, jako kraju sprawującego obecnie prezydencję, a potem ambasadorowie pozostałych krajów członkowskich”

Przeciw podpisaniu dokumentu, który daje rządowi furtkę do łamania fundamentalnych praw człowieka (m.in. do prywatności, domniemania niewinności) prowadzone były protesty w całym kraju. Początkowo narastały one w internecie, wraz z atakami hackerskimi na strony internetowe powiązane z rządem.  Od poniedziałku manifestacje wyszły na ulicę. Wczoraj w samym Krakowie pojawiło się ok. 15 tysięcy osób.

ACTA nie jest jeszcze oficjalnie ratyfikowana, po podpisaniu dokumenty przez wszystkie kraje europejskie musi ona trafić do Parlamentu Europejskiego. Jeżeli ten zdecyduje się na ratyfikacje i poprą ją rządy wszystkich krajów unijnych dokument z całą mocą prawną wejdzie w życie.