Czerwiec 17, 2010

Polski żołnierz – Grzegorz Bukowski – zginął w Afganistanie

15 czerwca, Okło godziny 11 ostrzelano Polską bazę Warrior. Odłamki eksplodującego pocisku rakietowego śmiertelnie raniły starszego szeregowego Grzegorza Bukowskiego. Rannych zastało jeszcze dwóch żołnierzy, jednak ich życiu niezagrana niebezpieczeństwo.

Jak zapewnia mjr Jaszczuk – Poszkodowani żołnierze zostali natychmiast przetransportowani do bazy Ghazni, gdzie udzielono im specjalistycznej pomocy. Ich życiu nic nie zagraża – dodaje jednak – Niestety nie zatrzymano zamachowców, obecnie trwają czynności wyjaśniające okoliczności tego ataku

Był to jeden z serii ataków przeprowadzonych na Polaków w ostatnich dniach. Rebelianci ranili już kilku żołnierzy, a 12 czerwca, w zamachu bombowym zabili 25-letni kaprala Miłosz Górka. Te ataki są odpowiedzią na coraz skuteczniejsze działania Polskich żołnierzy, którzy tylko w ciągu ostatnich tygodni złapali lub zabili kilkudziesięciu bojowników rebelianckich i Talibów, przejęli liczne magazyny broni i amunicji oraz kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych. Baza Warrior, była doskonałym celem, gdyż prowadzi się w niej szkolenia oddziałów afgańskiej policji. Major Jaszczuk zauważa również, że Ich działania związane są także z próbami wpłynięcia na decyzje polityczne w związku z toczącą się kampanią wyborczą w Polsce.

Generał Waldemar Skrzypczak dodaje – Być może zaistniał tutaj casus hiszpański. Pamiętamy wszyscy wybory w Hiszpanii w 2004r. i ówczesne deklaracje lidera lewicy Jose Zapatero, że gdy on i jego ugrupowanie zwyciężą w głosowaniu do parlamentu, natychmiast wycofają żołnierzy hiszpańskich z Iraku. Podczas tej kampanii zaczęły się kumulować ataki na hiszpańskie cele. Doszło do serii zamachów terrorystycznych na dworce w Madrycie. Hiszpańscy żołnierze stacjonujący w Iraku byli częściej i bardziej zajadle atakowani.

Wczoraj w godzinach porannych, w Ghazni pożegnano st. szer. Bukowskiego, którego ciało przeniesiono do Bagram, stąd ma wylecieć do kraju.