Wrzesień 8, 2010

Podnoszenie VAT-u

Podatek od towarów i usług – tak brzmi fachowa nazwa VAT-u (z ang. Value Added Tax), którego stawki całkiem niedawno podniósł rząd, po tych podwyżkach, kolejna może dotyczyć VAT na książki, który ma być podwyższony do 8% (dziś wynosi 0%).
Kryzys gospodarczy zmusił rząd do podniesienia podatku VAT, i tak zmieniły się stawki – podstawowa wzrośnie z 22 do 23 proc. Na żywność nieprzetworzoną wzrośnie z 3 do 5 proc., natomiast na żywność nisko przetworzoną zostanie obniżony z 7 do 5 proc. Stawka preferencyjna na pozostałe produkty wzrośnie z 7 do 8 proc. Zwiększenie podatków ma na celu uzyskanie dochodów ok. 5 mld złotych, które ma pomóc wyhamować niebezpiecznie rosnący poziom zadłużenia. Dzięki tym pieniądzom, Wedle słów premiera uda się ściągnąć większy kapitał inwestycyjny z Unii. Opozycja wyraźnie skrytykowała rząd, a na tle Unii jesteśmy 3 krajem co do wysokości podatków (za Danią i Szwecją).
O ile decyzja o podwyższeniu podatku wywołała sporo zamieszania, to kwestia podniesienia VAT-u na książki wywołała prawdziwą burzę. Obecnie, szczególnie w Internecie widać, gdzie powstała nawet akcja „TAK dla utrzymania zerowej stawki VAT na książki” . Spośród wielu głosów krytyki najwyraźniejszy jest ten dotyczący znacznego obniżenia czytelnictwa, które już i tak jest na tragicznym poziomie. Choć nawet Ministerstwo Kultury stara się o pozostawienie zerowego podatku, to decyzja należy do Komisji Europejskiej, która chce ujednolicić prawo.