Czerwiec 25, 2009

PiS zakłada frakcję w europarlamencie

22 czerwca Jarosław Kaczyński ogłosił powstanie nowej partii, której współzałożycielem jest PiS. Partia powstaje z czeskiej ODS i brytyjskiej Partii Konserwatywnej, będzie liczyła 68 europosłów. Grupa składająca się z 8 partii i 8 narodowości, ma być początkiem prężnie rozwijającej się siły w europarlamencie. Rozmowy toczą się jeszcze z innymi partiami –  mówił przewodniczący PiS.

・    W tej grupie interesy narodowe nie podlegają dyscyplinie: to znaczy tam, gdzie jakaś grupa uznaje, że chodzi o jej interes narodowy tam nie może jej być nic narzucone – to jest bardzo poważna różnica w stosunku do EPP(Partia, do której przynależy PO) – podkreślał J. Kaczyński.

Na koniec prezes PiS podkreślał że jest to dobra wiadomość zarówno dla Polski jak i dla Europy. Zupełnie odmienne zdanie ma Platforma Obywatelska.

・    Gdybyśmy chcieli nazwać tę frakcję, trzeba by ją nazwać „marginałowie”, ponieważ nie będą mieli wpływu na to, co się będzie działo w Parlamencie Europejskim – odgryzł się Rafał Trzaskowski

Jak się okazuje PO nie wyciągnęło żadnych wniosków z niskiej frekwencji i zamiast rzeczowej dyskusji przyjmuje taktykę obśmiewania. Eksperci nie mają wątpliwości, taki stan rzeczy jest podyktowany strachem. Partia Donalda Tuska nie może już powiedzieć, że PiS nie liczy się w europarlamencie, bowiem tworzy czwartą co do wielkości frakcję i to z najstarszą partią w europie.