Grudzień 21, 2011

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

Do tragicznych wydarzeń doszło dziś w godzinach porannych naszego czasu. Konwój Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT) z 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach wyjechał na patrol, gdy 11 kilometrów od bazy w Ghazni najechał na minę pułapkę. Wzmocniona bomba zniszczyła pojazd zabijając na miejscu trzech żołnierzy, pozostałych dwóch ciężko raniąc. Niestety rozległe obrażenia uniemożliwiły skuteczny ratunek – obaj zmarli w szpitalu wojskowym.
Na razie nie ma informacji o szczegółach zamachu, wiadomo natomiast, że mina musiała być bardzo duża (nawet do 150kg) i prawdopodobnie domowej roboty, gdyż zniszczyła pojazdy typu MRAP, budowany z myślą o ochronie przeciwminowej. Afgańscy rebelianci więc najprawdopodobniej znają parametry techniczne całego osprzętu naszych  żołnierzy.
Do tej pory w Afganistanie zginęło 30 obywateli RP, a kontyngent liczący 2500 żołnierzy oraz pracowników wojskowych i cywilna będzie stacjonował na bliskim wschodzie do końca 2014 roku.

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w AfganistanieDo tragicznych wydarzeń doszło dziś w godzinach porannych naszego czasu. Konwój Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT) z 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach wyjechał na patrol, gdy 11 kilometrów od bazy w Ghazni najechał na minę pułapkę. Wzmocniona bomba zniszczyła pojazd zabijając na miejscu trzech żołnierzy, pozostałych dwóch ciężko raniąc. Niestety rozległe obrażenia uniemożliwiły skuteczny ratunek – obaj zmarli w szpitalu wojskowym.Na razie nie ma informacji o szczegółach zamachu, wiadomo natomiast, że mina musiała być bardzo duża (nawet do 150kg) i prawdopodobnie domowej roboty, gdyż zniszczyła pojazdy typu M-ATV, budowany z myślą o ochronie przeciwminowej. Afgańscy rebelianci więc najprawdopodobniej znają parametry techniczne całego osprzętu naszych  żołnierzy.

Do tej pory w Afganistanie zginęło 30 obywateli RP, a kontyngent liczący 2500 żołnierzy oraz pracowników wojskowych i cywilna będzie stacjonował na bliskim wschodzie do końca 2014 roku.

źródło: AP