Luty 9, 2012

Nowy program oszczędnościowy dla Grecji

Premier Grecji Lukas Papademos potwierdził, że przywódcy partii tworzących rządzącą koalicję porozumieli się w sprawie przyjęcia nowego planu oszczędnościowego. Przyjęcie programy jest warunkiem uzyskania finansowej zapomogi w wysokości 130 miliardów euro. Informacja ta została przekazana szefowi Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który dziś wieczorem spotka się z przedstawicielami UE ws. Grecji.

Przy negocjowaniu nowego planu oszczędnościowego największe kontrowersje wzbudziły cięcia w świadczeniach emerytalnych. Proponowane przez Papademosa reformy spotkały się z oporem  partii PASOK oraz LA.O.S. Ostateczny kształt zapisu nie jest jeszcze znany, wiadomo jednak, że planowane 15 procentowe obniżki emerytur wypłacanych przez fundusze emerytalne banków, towarzystwa telefonicznego i przedsiębiorstwa energetycznego nie wejdą w życie. Mają je zastąpić, wg. słów rzecznika premiera: „alternatywne cięcia”.

Największe redukcje czekają płace. O 22% spadnie płaca minimalna (dla osób poniżej 25 roku zyćia nawet więcej), do 2015 roku w sektorze publicznym pracę ma stracić 150 tysięcy osób, zaś w sektorze prywatnym dojdzie do zamrożenia płac. Celem ma być zmniejszenie stopy bezrobocia o 9 proc. (do poziomu 10%)

Za kolejnymi oszczędnościami pójdą nowe strajki. Związki zawodowe wezwały do wyjścia na ulicę już w piątek i sobotę. Głównym miejscem strajków przez najbliższe dni będą okolice parlamentu w Atenach.