Październik 7, 2010

Nowy partner handlowy UE

Szóstego października doszło do historycznego podpisania umowy o wolnym handlu między Unią Europejską, a Koreą Południową. Jest to pierwsza tego typu umowa pomiędzy UE, a krajem azjatyckim.

Do spotkania na szczycie doszło po kilku tygodniowych negocjacjach, w dniu wczorajszym, w imieniu Rady UE, pod umową podpis złożyli  komisarz  ds. handlu Karel De Gucht i MSZ Belgii Steven Vanackere, jako przedstawiciel Republiki Korei występował minister handlu Kim Jong-hoon. Bezpośrednio przed uroczystością, na dokumencie złożyły podpisy wszystkie państwa Unii (dokument przetłumaczono na 22 języki). Teraz nastąpi okres przejściowy, podczas którego państw muszą ratyfikować umowę zasadnie do własnego prawa.

Bezpośrednio po podpisaniu De Gucht wypowiedział się na temat współpracy: „Znacznie pobudzi ona wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy w Europie w tym krytycznym okresie. Jest to szeroko zakrojone, innowacyjne porozumienie, które stanie się punktem odniesienia dla naszych ambicji przy zawieraniu innych umów handlowych”.

Dokument może rzeczywiście pobudzić gospodarki obu krajów, zapewniając znacznie lepsze umowy handlowe i niższe ceny usług i dóbr dla obywateli państw członkowskich i Korei. Przewidywane jest pojawianie się nowych transakcji handlowych, oraz zasadnicza likwidacja ceł. Umowa gwarantuje również szerszy dostęp do rynku koreańskiego w zakresie inwestycji. Jest to z pewnością jeden z najlepszych kontraktów podpisanych przez UE.

Pełna treść umowy (ang) na:

http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=443&serie=273&langId=en