Październik 20, 2010

Naruszenie zasad Strefy Schengen

Komisja Europejska po otrzymaniu wielu skarg od obywateli i sporządzeniu sprawozdania dotyczącego funkcjonowania strefy Schengen, zauważyła wiele nieścisłości dotyczących przestrzegania kodeksu granicznego. Co więcej Komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilia Malmström, w oficjalnym oświadczeniu powiedziała – „Obszar bez granic wewnętrznych, w którym można się swobodnie przemieszczać, jest jednym z największych osiągnięć europejskiej współpracy i przynosi realne korzyści obywatelom. Dlatego należy ubolewać, że zasady te nie wszędzie są przestrzegane, co pokazuje opublikowane sprawozdanie”.

Problem dotyczy kontroli przygranicznych, oraz utrudniania swobodnego przepływy, które uskuteczniają poszczególne państwa UE. Działania takie godzą w istotę układu podpisanego w 1985, zakładającego, że w strefie nie ma granic państwowych, a mogą się dobywać jedynie kontrole, które nie spełniają funkcji odprawy granicznej.

Według nowych postanowień Komisji Europejskiej, w całej strefie dojdzie do wzmożonych kontroli wysłanników KE, którzy mają sprawdzić rzeczywistą łatwość przepływu. Kolejną kwestią będzie porównanie statystyk kontroli drogowych, szczególnie odbywających się przy granicy. Co ciekawe Komisja wstępnie zezwoliła Polsce na przywrócenie tymczasowych granic podczas odbywających się na terenie kraju Mistrzostw Europy w piłce nożnej (2012). Polska rozpoczęła przygotowywanie oficjalnego wniosku w tej sprawie.