Czerwiec 28, 2011

Nadchodzą zmiany w polityce narkotykowej?

„Tysiące trupów, miliony uwięzionych, miliardy wyrzucone w błoto i… rosnące spożycie narkotyków.” – tak artykuł i zarazem dyskusję poświęcona polityce narkotykowej zaczyna tygodnik Polityka. Jest to kolejny głos, po raporcie ONZ (całkowicie krytykującym dotychczasowe postępowanie „Zero Tolerancji”) w dyskusji na temat potrzebnych zmian w optyce na temat narkotyków.

Polska ma najbardziej surowe, wręcz bezkompromisowe prawo wymierzone nawet w miękkie narkotyki. Są to echa solidarności z wywołaną przez Nixona „wojną z narkotykami”. W ten sposób karani są wszyscy uzależnieni i okazjonalni użytkownicy na równi z dilerami. To właśnie te postepowanie kary było przedmiotem krytyki nowego raportu ONZ. Jako przykład obrał on racjonalną politykę Portugalii i Hiszpanii, które skupiają się na minimalizacji szkód i doinformowaniu społeczeństwa

. Tam osoba złapana z niewielką ilością narkotyku, „nie podlega sankcji, przy kolejnej wpadce może być grzywna 30–40 euro. Wielokrotni „recydywiści” mogą zapłacić karę do wysokości minimalnej pensji, czyli niewiele ponad 200 euro. Czasem muszą wykonać prace społeczne.” – opowiada Nuno Portugal, członek komisji ds. polityki narkotykowej. W ten sposób sądy i policja zamiast łapać „młodocianych przestępców” może się zająć prawdziwymi problemami.

Debata w najbliższym czasie, czyli okresie prezydentury Polski rozpocznie się w UE, miejmy nadzieję, że nie będą triumfować właściwe dla Polskiej polityki przesądy, ale doczekamy się realnej debaty.

więcej na:http://www.polityka.pl/swiat/analizy/1516750,1,jak-walczyc-z-narkotykami.read