Luty 10, 2011

Możliwa rehabilitacja ofiar Katynia

Pojawił się promyk nadziei dla rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, na choć częściową rekompensatę ogromnych strat poniesionych przed 70 laty. Mówi o niej rosyjski dyplomata Aleksiejew, który jest zaangażowany w rozwiązanie „kwestii katyńskiej”, tak by zadowoliła ona Polaków, ale jednocześnie pozostawała w zgodzie z rosyjskim prawem.

Jak sam zauważa:

Rosja może zrehabilitować polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku – oświadczył ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandr Aleksiejew. Rehabilitacja ofiar stalinowskiej zbrodni jest od lat nie spełnionym polskim postulatem. Media w Rosji spekulują, że do ogłoszenia decyzji Moskwy mogłoby dojść w kwietniu – jeśli dojdzie do spotkania Miedwiediew – Komorowski. Trwa poszukiwanie możliwości rehabilitacji rozstrzelanych polskich oficerów. Jestem przekonany, że zostanie znaleziona formuła, która zadowoli bliskich ofiar i jednocześnie nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem.

Jest bardzo dobrą wiadomością fakt, że po przyjęciu przez Dumę Państwową Rosji uchwały o zbrodni katyńskiej (zawierała tak rewolucyjne zapisy jak uznanie mordu na polskich oficerach wiosną 1940 roku, a ZSRR państwem totalitarnym) Rosja planuje pójść krok dalej. Sprawa tym bardziej aktualna, że od rodziny ofiar ciągle nie otrzymały zadośćuczynienia, ani żadnych formalnych przeprosin.