Kwiecień 2, 2009

Kontrowersyjne, lecz prawdziwe słowa Mireka Topoláneka

Ustępujący premier Czech, 2 kwietnia, specjalnie zorganizowany wywiad dla dziennika „La Repubblica” zaczął od słów – Nowy mur może zacząć dzielić Europę. Mur wzajemnego braku zrozumienia, podejrzeń, nieufności. A zwycięzcami nie będą ani Zachód, ani Wschód, lecz tylko nacjonalizmy, ksenofobia, nieufność wobec demokracji i ideałów Europy. Mocne słowa wywołały szok wśród głów pozostałych państw. Na razie nie ustosunkowano się do opinii Topolaneka.

 

Były premier wyraził również swoje poparcie dla dalszego przewodnictwa Czech w Unii, ubolewał On jednak nad „krzywdzącą i ryzykowną” decyzją czeskiej opozycji o wotum nieufności dla rządu. Topolanek zaciekle atakował również negatywnie nastawionych włochów – To u Was często rządy pracowały najwyżej jedną porę roku i w UE nigdy to nie spowodowało problemów.

 

Czech zwrócił również uwagę na kłamliwe przekonanie, iż „Wschód Europy to nowe ognisko braku stabilizacji międzynarodowego kryzysu gospodarczego” – zaznaczając jednocześnie że jak na razie to USA jest „epicentrum kryzysu” i nie zanosi się na zmianę. Przewodniczący partii ODS, skrytykował również robienie z Europy Wschodniej kozła ofiarnego, przestrzegając: „Ksenofobia, nacjonalizm, problemy społeczne rosną. Jeśli gospodarka USA nie ruszy z miejsca, nie będzie wyjścia z kryzysu”.