Kwiecień 29, 2014

Kolejne sankcje wobec Rosji

Unia Europejska szykuje się do nałożenia nowych sankcji na Rosję, w związku eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy. Mają one objąć kolejne osoby odpowiedzialne za obecną sytuację w regionie.

Nowa runda sankcji przeciwko Rosji będzie rozszerzeniem istniejących środków, w tym zakazów podróży i zamrożenia aktywów konkretnych osób w związku z działaniami Rosji na Ukrainie – poinformował szef brytyjskiego MSZ William Hague.

Dodał on także, że sankcje te przewidziane są na przyszłość oraz zadeklarował gotowość do poniesienia ewentualnych kosztów przez Wielką Brytanię i jej sojuszników, nawet tych bardziej rozległych sankcji i ekonomicznych i handlowych. Według szefa brytyjskiego MSZ koszty te są warte poniesienia.

Polityk odniósł się także do sytuacji zatrzymania obserwatorów misji OBWE. Podkreślił, że powinny zostać oni natychmiast uwolnieni.

Groźby pod adresem Rosji śle także prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Kładzie on nacisk na wypracowanie wspólnego stanowiska państw grupy G7, jednakże nie twierdzi, że każde z tych państw powinno zastosować takie same sankcje.

Według Obamy Rosja nie zrobiła nic, co mogłoby przyczynić się do deeskalacji konfliktu na wschodniej Ukrainie. Ponadto wskazał na „mocne dowody”, że to właśnie ona wspiera separatystyczne nastroje, które destabilizują region.