Luty 25, 2010

Janukowycz zaprzysiężony na prezydenta

Dziś Wiktor Janukowycz został oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy. Polityk uroczyście przysięgał (z ręką złożoną na Ewangelii Peresopnyckiej, zabytku piśmiennictwa staroruskiego z XVI wieku). Swoją przysięgę rozpoczął od słów – Ja, Wiktor Janukowycz, wolą narodu wybrany na prezydenta Ukrainy, uroczyście przysięgam wierność narodowi Ukrain.
– Wybory się zakończyły, świat uznał ich demokratyczny charakter. Wspólnota międzynarodowa potwierdziła, że Ukraina jest wolnym państwem. Rozpoczyna się kolejny okres naszej historii – powiedział Janukowycz nawiązując do ogromnego konfliktu jaki narósł wokół wyborów i protestów Juli Tymoszenko. Zaprzysiężenie dla niej nie oznacza końca walki o stołek prezydenta, kolejne protesty mają rozstrzygnąć się drogą sądową.
Janukowycz odniósł się również do sytuacji i kryzysu gospodarczego na Ukrainie – Nasze państwo znajduje się w skomplikowanej sytuacji. Panuje w nim bieda, zrujnowana gospodarka, korupcja. Uważam jednak, że kraj nasz można nie tylko uratować, ale i wyprowadzić na drogę rozwoju.
Ten długo wyczekiwany przez Ukraińców moment swoją obecnością zaszczycili  Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Stany Zjednoczone reprezentuje szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa, generał James Jones. Przybył prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka.