Luty 25, 2010

Islandia członkiem UE?

Bardzo możliwe, że Unia Europejska poszerzy liczbę członków do 28. Kolejnym z nich ma być Islandia, o której chęci do przyłączenia się do wspólnoty pisaliśmy tu: http://www.radaeuropy.org.pl/islandia-chce-o-zjednoczonej-europy.html. Oficjalne rozmowy ogłosi niedługo Komisja Europejska,
Wszystko zaczęło się podczas trwania kryzysu, Islandzkie banki padały jeden za drugim, a całe państwo(!) stanęło na skraju bankructwa. Niektóre prawa w Islandii poddane zostały drobnym obróbką, tak by spełniały normy unijne. Po osiągnięciu niemal całkowitej zgodności(sporna kwestia ciągle dotyczy rybołówstwa), Irlandia dostała zielone światło do podjęcia rozmów.
Do przyjęcia Islandii jeszcze daleka droga, wyspa chce zachować bowiem niezależność swoich terytoriów połowowych, oraz obecne ceny. Do tego dochodzi konflikt z Holandią i Wielką Brytanią dotyczącą długów upadłych banków. Jeżeli te przeszkody w jakiś sposób zostaną pokonane, Islandia, pojawi się strukturach UE, jako 28 państwo. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż 2-3 lata.