Marzec 9, 2011

Indie nowym „Głównym Partnerem” Unii?

Indie – gospodarka o jednym z najwyższych potencjałów świata – rozpoczęła rozmowy w sprawie wolnego handlu z Unią Europejską. Obaj partnerzy, od lat współpracują, co więcej UE, jest drugim po Chinach największym partnerem Indii. Nie dziwią więc słowa: „Naszym największym priorytetem jest gospodarka i potrzeba utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego. Na tym opiera się również nasza polityka zagraniczna, w tym, m.in. w stosunkach z UE”, którymi rzecznik indyjskiego MSZ, Vishnu Prakash ogłosił chęć wypracowania porozumienia co do wolnego handlu.

Naczelną zasadą współpracy jest fakt, że korzyść będzie obustronna. Po pierwsze Indie poradziły sobie z kryzysem najlepiej na świecie (obok Chin) wypracowując w 2010 wzrost gospodarczy na poziomie 7,6% i liczy, że w przyszłym roku będzie to już wynik dwucyfrowy. Tak prężny rozwój potrzebuje solidnych podwalin, by nie zapadł się tak jak choćby w Irlandii. Tu jest rola UE, kontrakty z Indiami pomogą wyciągnąć UE z kryzysy, z którego wychodzi bardzo powoli, a Indie otrzymają solidnego partnera.

Póki co bardziej na umowie zależy Indią, ale argumenty władz New Dheli jednoznacznie świadczą, że umowa nawet bardziej potrzebna jest UE. Za przykład podawany jest m.in. układ Indii z ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Od 2010 roku gdy ogłoszono podpisanie umowy o wolnym handlu towarami, w ciągu roku wymiana handlowa wzrosła aż o 50 procent.

Od początku tego roku w Indiach pojawiali się przedstawiciele władz dużych państw, w tym Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Chin oraz Rosji. Specjaliści oceniają, że udało się w ten sposób uzyskać kontrakty na sumę 50 miliardów dolarów.  A to przecież dopiero początek ew. współpracy.

Może się okazać, że główna odpowiedzialność za negocjowanie umowy spadnie na Polskę i Węgry. Indie chcą bowiem zakończyć negocjację jeszcze w drugiej połowie tego roku, a więc podczas Polskiego przewodnictwa w UE. Zauważył to również Donald Tusk, który już w czerwcu poprzednie roku mówił: „Polska to otwarta brama dla Indii do Europy. (…) Takich wypróbowanych przyjaciół, jak Polska nie jest łatwo znaleźć na świecie”.

Źródło: twojaeuropa.pl