Czerwiec 20, 2011

Grecja po raz kolejny pod ścianą

W Luksemburgu od niedzieli trwały debaty nad przyznaniem kolejnej zapomogi dla Grecji. Ministrowie finansów strefy euro, na  uroczystym spotkaniu podjęli jednoznaczną decyzję, transze pomocy w wysokości 12 mld euro trafią dla Grecji, jak tylko ta uchwali program oszczędnościowy na 50 mld euro. Głosowanie już we wtorek,  ale w kraju panuje wzburzenie i masowe protesty przeciw planowi oszczędnościowemu. Parlament państwa stoi przed „wyborem bez wyboru” – albo bankructwo, albo ogólnospołeczna wściekłość.

Minister finansów Belgii, Reynders zapewniał o planowanej pomocy w zamian za reformy:

Czekamy na decyzję parlamentu Grecji. Dlatego wzywamy nie tylko większość parlamentarną, ale też opozycję, by poparła plan (reform). Jeśli tak się stanie, to na stole będzie nie tylko 12 mld euro w połowie lipca, ale też nowe rozwiązanie na kolejne lata.

Tymczasem w Grecji trwają masowe protesty. Parlamentarzystów próbujących dostać się na debatę o planie oszczędnościowym obrzucono wyzwiskami, kamieniami i pomarańczami. Ze względu na napór protestujących parlament trzeba było otoczyć barykadą. Grecy czują się oszukani, że za chciwość bankowców i błędy rządów muszą płacić z własnych kieszeni.