Kwiecień 30, 2009

Gdańsk jest pierwszym pomnikiem zjednoczonej Europy – Lech Wałęsa

Tutaj, w Polsce, w Gdańsku jest pomnik pierwszego wielkiego zwycięstwa globalnej Europy. Proszę Was: pomyślcie jak nie zniszczyć tego pomnika. Nie wierzę, by Europa nie miała na to pomysłu – apelował na kongresie Europejskiej Partii Ludowej Lech Wałęsa, odnośnie groźby likwidacji stoczni gdańskiej.

 

Te słowa Wałęsy to kolejny pokaz solidarności ze stoczniowcami. Były prezydent również apelował o zachowanie spokoju i niewszczynanie strajku generalnego. Nawiązując do tego Wałęsa powiedział – Proszę Was, jako zorganizowane do rządzenia Europą siły: zauważcie te różnice epokowe, poprawcie system ekonomiczny, bo ta ekonomia nie nadaje się na XXI wiek – Jego apel o modernizacje gospodarek spotkał się z brawami, podobnie było z przywitaniem i pożegnaniem, kiedy to nagrodzono Go owacjami na stojąco.

 

– Po drodze (po 4 czerwca ’89 – przyp. red.) trochę zniszczyliśmy, albo nie wykorzystaliśmy szans i stąd demagodzy, populiści występują przeciwko naszej jedności. Chcą zakłócić zjednoczenie, wykorzystają każde potknięcie jakie nas spotkało po drodze – mówił Wałęsa. Jego zdaniem, w tych trudnych czasach istnieje potrzeba odnowienia wartości niesionych przez solidarność i tylko „zjednoczona Europa to prawdziwa Europa”