Maj 6, 2010

EXPO 2010 w Chinach

Jedne z największych światowych targów, w tym roku zawitały w Chinach. Expo, to organizowane przez Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych. Są to targi, czy raczej wystawa, na której chętne państwa prezentują dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów.

W tym roku odbywają się z wielką pompą w Szanghaju. Wystawa trwa od 1 maja do 31 października 2010. Wszystko odbywa się pod hasłem Lepsze miasto – lepsze życie. Rozmach wystawy jest imponujący – Chiny na przygotowanie gruntu i wystaw przeznaczyły 54 mld dolarów, zaproszenia przyjęły 189 państw (w tym Korea płn. i Iran), oraz 50 organizacji. Według szacunków, przez cały okres trwania wystawy, może ją odwiedzić nawet 70 mln!

Państwa z całego świata zjechały się lokując swoje konstrukcje, wokół „tradycyjnego” Chińskiego Pawilonu, stworzonego w myśl „Chińska mądrość w urbanizacji”. Budowla jest ogromna i znacznie góruje nad pozostałymi. Inne warte wspomnienia to pawilon Makau:

Anglicy wykonali swój z 60tys. cienkich, przezroczystych włókien, które tworzą konstrukcję kołyszącą się jak trawy na wietrze, przy okazji odbijając i mieniąc się wszystkimi koralami dookoła. Na końcu wtopiono nasiona 6 tys. gatunków roślin, które mają być symbolem konieczności zachowania bioróżnorodności roślin. Niewiarygodnie wykonano też pawilon Arabii (kosmiczny statek w kształcie półksiężyca), Francuzi ściągnęli obrazy (m.in. Monet, Van Gogh). Każdy, niezależnie od funduszy i stopnia promocji wykonał niewiarygodny projekt, każdy na swój sposób urzekający futuryzmem stapianym z tradycją.

A Polacy…?

Stworzyli dzieło iście mistrzowskie,. Zamiast słów damy tylko obraz.