Styczeń 12, 2011

Europejskie dziedzictwo kulturowe udostępnione w Internecie

Stosunkowo niedawno powołana grupa analityczna ds. digitalizacji, w której skład wchodzą m.in. Maurice Lévy, Elisabeth Niggemann oraz Jacques de Decker ukończyła swoje sprawozdanie dotyczące digitalizacji i szerszego udostępnienia europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Naczelnym punktem całego dokumentu była zachęta o możliwie najszybsze i najobszerniejsze przeniesienie kolekcji znajdujących się w ich bibliotekach, archiwach i muzeach w przestrzeń Internetu. Wszystkie one mają trafić na uniwersalną, wielojęzyczną bibliotekę europejską. Jest to częścią ogólnego planu „Nowy Renesans”, który zakład przeniesienie obecnych zbiorów w przestrzeń Internetu, wykorzystanie tworów literatury, muzyki i sztuki, nawet tych objętych prawami autorskimi. Dzięki temu udało by się nie tylko usprawnić pracę instytucji kulturalnych, ale także zacieśnić partnerstwo ponadnarodowe, przyspieszyć badania naukowe. Wykazano również wiele potencjalnych korzyści gospodarczych.
Powstanie grupy wiąże się z uruchomieniem portalu www.europeana.eu, który jest właśnie wirtualną biblioteką, w której zbiorczo przedstawione są działa z całej Europy. Jest on główną osią, wokół której kręcić się będzie realizacja projektu „Nowy Renesans”