Listopad 5, 2009

Czy Republika Czeska wystąpi z UE??

Nie milkną echa przyjęcia Traktatu Lizbońskiego. Wiele osób mówi, że ma on tylko zbliżyć do siebie państwa UE, inni że zatraci suwerenność narodów, na rzecz ponad 26 narodowościowej Hybrydy. Pierwsze groźby wobec nowe rzeczywistości wysuwają ponownie Czesi.

Jednym z celów prezydenta Klausa po podpisaniu traktatu lizbońskiego może być walka o odzyskanie suwerenności państwa czeskiego. A jednym ze sposobów może być wyjście z Unii – stwierdził Prima Petr Hajek)bliski współpracownik prezydenta Klausa)

Tą groźbą zdziwieni są Europejczycy, traktat jeszcze nie obowiązuje, tak do końca nie wiadomo jak będzie sprawdzał się w praktyce, oraz jak będą podejmowane decyzje, a Czesi zachowują się jakby ktoś zagarnął ich teren. Politolodzy wskazują jednak na pustość tych słów. Czechy są jednym z państw najbardziej dofinansowywanych, a dzięki wejściu do UE, amerykanie znieśli im wizy. Jest bardziej gra polityczny, która ma postawić Klausa, w dobrym świetle po indywidualnej porażce politycznej.

Choć odejście Czech jest możliwe, byłoby to nieprawdopodobnie skomplikowane. Najpierw musiałyby zgodzić się wszystkie państwa, później rozpoczęłyby się negocjacje na temat odejścia, oraz zwrócenia części środków unijnych, na co RC po prostu nie stać.