Lipiec 8, 2010

Bronisław Komorowski nowym prezydentem Polski

Bronisław Komorowski został wybrany nowym prezydentem Polski, w II turze wyborów pokonał kontrkandydata – Jarosława Kaczyńskiego . Choć wyniki wyborów nie są sporym zaskoczeniem, to przewaga procentowa byłego już Marszałka Sejmu zdecydowanie tak. Oficjalny wynik podany przez PKW, jeszcze przed godziną 12 mówiły, że Wygra Kaczyński (niewiele ponad 50%), by ostatecznie dać zwycięstwo Komorowskiemu  – 53,01% do 46,99%. Choć przegrany, ten wynik jest błogosławieństwem dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

Polacy głosowali w sumie w 25.773 obwodach głosowania. Spośród 30.833.924 uprawnionych zagłosowało 17.054.690 osób, z których 197.396 oddało głos nieważny. Frekwencja wyniosła 55,31 procent.

Demokracja ma to do siebie, że pojawiają się podziały, ale odnoszę wrażenie, że ten ból podziału w naszym przypadku jest zbyt wielki. Dlatego zwracam się do wszystkich abyśmy pomimo różnic zdali sobie sprawę, że Polska to nasza wspólna własność, zadanie. Musimy budować nie podziały a poczucie wspólnoty – powiedział zaraz po zwycięstwie Komorowski

Odmienną, od stonowanej wypowiedzi Komorowskiego  postawę przyjął J. Kaczyński – – Polska się zmieniła. Widać to właśnie po moim wyniku. Przed nami jednak kolejne wybory, musimy w nich zwyciężyć!